The Gold Conference, formerly Division A, is primarily for the experienced 'elite' pool players – those who would have been playing in the top interleagues and other cam competitions – but in recent seasons has been opened for all-comers to participate. 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 
SEASON 28
DRAW (1ST MAY 2020): https://youtu.be/4gyey_cImuo

NEW CAM CUP RULES: (Rule 7A). No games in the SS Cam Cup need to be recorded, unless the Organiser decides that a particular set must be recorded. This will be determined at the discretion of the Organiser and not by choice or desire by any individual player. If a player wants to record a set, he or she must apply to the Organiser and if approval is granted, both players must record their set unconditionally and without protest. Failure to do so may result in disqualification.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ENTRIES AND CONTACT LIST

When arranging a match, make sure you contact your opponents in good time. Delaying matches could result in forfeiture. If you have any problems arranging a match with an opponent, use the 'ISSUES' form (top right). No complaint will be accepted without an 'Issues' form and evidence being submitted (such as screenshots).

Any changes, please notify KERRY ASAP.

ROUND 1 AND 2 QUALIFERS
Annette
– Trillian - gothic.angel (ID: STAR)
Ben – Trillian - berend62 (ID: BEN329)
Carl – Trillian - british_bulldog_warrior (ID: woodman58)
Crystal – Trillian - crystlph5 (ID: Twisted_Angel)
Ele – Trillian - elektra1301w (ID: elektra1301w)
DJ Legend – Trillian - kmd4390 (ID: DJ_Legend24)
Lucy – Trillian - lucyloo2284900 (ID: lollipop2284900)
Marie – Trillian - ms.marieeee (ID: Marie__)
Mel – Trillian - xo.mel (ID: ______unicorn______)
Michele – Contact via Blake or Marie
Roxey – Contact via Blake or Marie

ROUND 4 QUALIFERS
Afrim – Skype - tarabosh71 (ID: wolflonely60)
Benjo – Trillian - xxbenjo22xx (ID: xxbenjo22xx)
Blake – Trillian - lethesunshineon (ID: h2o.only)
Colt – Trillian - csc.legacy (ID: Almighty)
Kerry – Trillian - dark.pool.shooter (ID: ღღƘerryღღ)
Lisa
– Trillian - smurfs611 (ID: CRAZIE_SMURFS)
Nigel – Trillian - endk2016 (ID: [E]  [N])
Raza – Trillian - TBA (ID:TBA)
Sterlo
– Trillian - sterlooo (ID: Sterlo.)

All matches are the first to 7 games, win by 2. DEADLINE FOR ALL QUALIFYING MATCHES: 15TH MAY. Report the result of each match you play using the REPORTING button. Admin will report 'SS leagues' so no need for you to do this.

• PLAYERS: AUSTIN, BEN, CRYSTAL, DJ LEGEND, ELE, LUCY, MARIE, MEL

ROUND 1 – QUALIFYING
MATCH 1: DJ LEGEND 7 v MARIE 4 R
MATCH 2: MEL 7 v LUCY 2 R
MATCH 3: BEN 9 v CRYSTAL 7 R
MATCH 4: ROXEY 9 v MICHELE 7 R
Bye
: ELE

ROUND 2 – QUALIFYING
MATCH 5: DJ LEGEND 7 v MEL 4 R
MATCH 6: ELE 7 v BEN 2 R
ROXEY (withdrawn due to being banned by Gamedesire)

QUALIFIERS TO ROUND 3 –GROUPS
Winner Match 5 to GROUP A – DJ LEGEND
Winner Match 6 to GROUP B – ELE

Key:

D = Default win

R = 'SS leagues' have been reported by Admin

NR = No result


* = Opponent failed to submit the Results Form


=========================================
 
DO NOT FORGET TO REPORT YOUR RESULTS! REMEMBER, AN UNPLAYED SET MAY BE LISTED AS 'NO RESULT' (NR).

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

POINTS SYSTEM

Winning a match: 5 points*

Losing a match but winning 5 games: 

2 points

*

Losing a match but winning 3 games: 

2 points

*
– Losing a match but winning less than 3 games: 1 point
*

'No Result' tie (unplayed set, no fault of either player): 1 point

*Includes 1 point for submitting the result using the 'Reporting' button. If a match result is NOT reported, no extra point will be awarded.

Examples: If you beat an opponent 7–4 and the result is reported by both players, you score 5 points and your opponent 2 points. SS 'league' games will be reported by Admin; in this case, 6 games to
the winning player and 4 games to the losing player (6 being the maximum to any single player).

 

If you lose 7–0 and report the result, you score 1 point. 

6 SS 'league' games will be reported to the winning player.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

QUALIFYING GROUPS

ALL MATCHES ARE THE FIRST TO 7 GAMES, WIN BY 2. At 6-6, a player must win by 2 games. Eg. 8-6, 9-7, 10-8 etc.  

IMPORTANT: 

1. Make sure you report any match you play, using the RESULTS FORM under 'Reporting', whether you win or lose. If you do NOT report, you lose 1 point. Please note that Admins will report up to a maximum of 6 games lost by one player as 'leagues' on the Straightshots website – you do NOT need to do this. Reported will be shown by R once successfully done.

2. You can play the fixtures below in ANY order. Just get all your sets completed by the date specified below. You can find all playing IDs and 'instant messenger' IDs in the 'Entries and Contact list' above.

3. Note that you play each opponent in your group ONCE. FIVE points is maximum for winning a match. Any sets not played may be declared as NO RESULT, or may be awarded to your opponent.

4. Make sure you have read the Rules carefully.

5. All matches must be played in the room called LEAGUE 1 (in Pool 8 2009). Do not use any other unauthorised room.

6. Four players in each group qualify for the Preliminary Play-offs ON CONDITION THAT THEY PLAY AT LEAST 2 OF THEIR GROUP SETS. Failure to play 2 sets will mean elimination and a bye for their play-off opponents, unless a replacement or 'wildcard' entry is permitted. If a player fails to play any sets by the half-way point of the deadline, he or she may be replaced.


ROUND 3 GROUPS

First to 7 games, win by 2. Matches can be played in any order.
DEADLINE: TO BE CONFIRMED

GROUP A

• PLAYERS: RAZA, NIGEL, LISA, BENJO, DJ LEGEND
NIGEL 7 v BENJO 1 (points: 5-1) R
RAZA 7 v DJ LEGEND 1 (points: 5-1)
R
DJ LEGEND 7 v BENJO 2 (points: 5-1)
R
NIGEL 7 v DJ LEGEND 2 (points: 5-1) R
RAZA 7 v NIGEL 4 (points: 5-2) R
LISA 7 v BENJO 5 (points: 5-3) R
DJ LEGEND 8 v LISA 6 (points: 5-3) R
NIGEL
7 v LISA 5 (points: 5-3) R

RAZA 7 v BENJO 0 D (points: 5-0)
RAZA
7 v LISA 0 D (points: 5-0)

GROUP A STANDINGS
1. RAZA PL 4, W 4, L 0, NR 0, G 28-5, PTS 20
2. NIGEL PL 4, W 3, L 1, NR 0, G 25-15, PTS 17
3. DJ LEG. PL 4, W 2, L 2, NR 0, G 16-24, PTS 12
4. LISA PL 4, W 1, L 3, NR 0, G 18-27, PTS 11

5. BENJO PL 4, W 0, L 4, NR 0, G 8-28, PTS 5

GROUP B

PLAYERS: STERLO, BLAKE, COLT, AFRIM, KERRY, ELE
STERLO 8 v BLAKE 6 (points 5-3) R
STERLO 8 v AFRIM 6 (points 5-3) R
AFRIM 7 v KERRY 2 (points 5-1) R
BLAKE
7 v COLT 3 (points 5-2) R
KERRY 7 v ELE 4 (points 5-2)
R
STERLO 7 v KERRY 2 (points 5-1) R
COLT 7
v AFRIM 5 (points 5-3) R
COLT 7 v KERRY 2 (points 5-1) R
BLAKE 7 v AFRIM 5 (points 5-3) R
COLT 7 v ELE 2 (points: 5-1)
R
BLAKE 11 v ELE 9 (points: 5-3) R
STERLO
7 v COLT
1 (points: 5-1) R
BLAKE 7 v KERRY 1 (points: 5-1)
R
STERLO 7 v ELE 2 (points: 5-1) R
AFRIM 10 v ELE
8 (points: 5-3) R

GROUP B STANDINGS
1. STERLO PL 5, W 5, L 0, NR 0, G 37-17, PTS 25
2. BLAKE PL 5, W 4, L 1, NR 0, G 38-26, PTS 23
3. AFRIM PL 5, W 2, L 3, NR 0, G 33-32, PTS 19
4. COLT PL 5, W 3, L 2, NR 0, G 25-23, PTS 18
5. ELE PL 5, W 0, L 5, NR 0, G 25-42, PTS 10
6. KERRY PL 5, W 1, L 4, NR 0, G 14-32, PTS 9

ROUND 4 – PRELIMINARY PLAY-OFFS

First to 7 games, win by 2

DEADLINE: 7TH JUNE

MATCH 11: ELE 7 v LISA 0 D

MATCH 12: COLT 7 v BENJO 0 D

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

ROUND 5QUARTER-FINAL

First to 9 games, win by 2

DEADLINE: 14TH JUNE

MATCH 13: RAZA 9 v COLT 7

MATCH 14: BLAKE 9 v DJ LEGEND 5

MATCH 15: STERLO 9 v ELE 5

MATCH 16: NIGEL 9 v AFRIM 6

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

SEMI-FINAL

First to 11 games, win by 2

DEADLINE: 30TH AUGUST

MATCH 17: BLAKE v RAZA – walk-over: Raza unable to play due to ongoing GD ID ban

MATCH 18: STERLO 11 v NIGEL 7

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

THE FINAL

The Final is the first to 11 games, win by 2

7TH SEPTEMBER 2020 - ROOM LEAGUE 01

STERLO (Australia) 13 CHAMPION v

BLAKE (USA) 11

 

SS CAM CUP GOLD CONFERENCE ARCHIVE

SEASON 28: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

ROUND 1 – QUALIFYING: DJ LEGEND 7 v MARIE 4. MEL 7 v LUCY 2. BEN 9 v CRYSTAL 7. ROXEY 9 v MICHELE 7. Bye: ELE.

ROUND 2 – QUALIFYING: DJ LEGEND 7 v MEL 4. ELE 7 v BEN 2. ROXEY (withdrawn due to being banned by Gamedesire). QUALIFIERS TO ROUND 3 – GROUPS: Winner Match 5 to GROUP A – DJ LEGEND. Winner Match 6 to GROUP B – ELE.

QUALIFYING GROUP A RESULTS: NIGEL 7 v BENJO 1 - Points: 5-1. RAZA 7 v DJ LEGEND 1 - Points: 5-1. DJ LEGEND 7 v BENJO 2 - Points: 5-1. NIGEL 7 v DJ LEGEND 2 - Points: 5-1. RAZA 7 v NIGEL 4 - Points: 5-2. LISA 7 v BENJO 5 - Points: 5-3. DJ LEGEND 8 v LISA 6 - Points: 5-3. NIGEL 7 v LISA 5 - Points: 5-3. RAZA 7 v BENJO 0 D - Points: 5-0. RAZA 7 v LISA 0 D - Points: 5-0. GROUP A FINAL STANDINGS: 1st. RAZA PL 4, W 4, L 0, NR 0, GAMES 28-5, PTS 20. 2nd. NIGEL PL 4, W 3, L 1, NR 0, GAMES 25-15, PTS 17. 3rd. DJ LEG. PL 4, W 2, L 2, NR 0, GAMES 16-24, PTS 12. 4th. LISA PL 4, W 1, L 3, NR 0, GAMES 18-27, PTS 11. 5th. BENJO PL 4, W 0, L 4, NR 0, GAMES 8-28, PTS 5.

QUALIFYING GROUP B RESULTS: STERLO 8 v BLAKE 6 - Points 5-3. STERLO 8 v AFRIM 6 - Points 5-3. AFRIM 7 v KERRY 2 - Points 5-1. BLAKE 7 v COLT 3 - Points 5-2. KERRY 7 v ELE 4 - Points 5-2. STERLO 7 v KERRY 2 - Points 5-1. COLT 7 v AFRIM 5 - Points 5-3. COLT 7 v KERRY 2 - Points 5-1. BLAKE 7 v AFRIM 5 - Points 5-3. COLT 7 v ELE 2 - Points 5-1. BLAKE 11 v ELE 9 - Points 5-3. STERLO 7 v COLT 1 - Points 5-1. BLAKE 7 v KERRY 1 - Points 5-1. STERLO 7 v ELE 2 - Points 5-1. AFRIM 10 v ELE 8 - Points 5-3. GROUP B FINAL STANDINGS: 1st. STERLO PL 5, W 5, L 0, NR 0, GAMES 37-17, PTS 25. 2nd. BLAKE PL 5, W 4, L 1, NR 0, GAMES 38-26, PTS 23. 3rd. AFRIM PL 5, W 2, L 3, NR 0, GAMES 33-32, PTS 19. 4th. COLT PL 5, W 3, L 2, NR 0, GAMES 25-23, PTS 18. 5th. ELE PL 5, W 0, L 5, NR 0, GAMES 25-42, PTS 10. 6th. KERRY PL 5, W 1, L 4, NR 0, GAMES 14-32, PTS 9.

SEASON 27: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

PRELIMINARY ROUND: JOJO 7 v CRYSTAL 0. MICHELE 7 v GEORGE 0 D. TRENN 7 v MARYJO 0 D. ROXEY 7 v SUSIE 0 D. TIFF 7 v BEN 1.

QUALIFYING GROUP A RESULTS:
AFRIM 7 NIGEL 5 - Points 4-3. ANNETTE 8 v SHANE 6 -Points 5-3. AFRIM 7 v ANNETTE 0 D - Points 5-0. NIGEL 7 v ANNETTE 0 D - Points 5-0. AFRIM 7 v SHANE 4 - Points 5-2. NIGEL 8 v SHANE 6 - Points 5-3. GROUP A FINAL STANDINGS: 1st. AFRIM PL 3, W 3, L 0, NR 0, GAMES 21-9, PTS 14. 2nd. NIGEL PL 3, W 2, L 1, NR 0, GAMES 20-13, PTS 13. 3rd. SHANE PL 3, W 0, L 3, NR 0, GAMES 16-23, PTS 8. 4th. ANNETTE PL 3 W 1, L 2, NR 0, GAMES 8-20 PTS 5.

QUALIFYING GROUP B RESULTS: COLT 7 v BENJO 3 - Points 5-2. BENJO 7 v TIFF 0 - Points 5-1. BLAKE 7 v COLT 3 - Points 5-1. TIFF 7 v MICHELE 3 - Points 5-2. BLAKE 7 v BENJO 0 - Points 5-1. COLT 7 v TIFF 4 - Points 5-2. BENJO 7 v MICHELE 4 - Points 5-2. BLAKE 7 v TIFF 4 - Points 5-2. COLT 7 v MICHELE 0 - Points 5-1. BLAKE 7 v MICHELE 0 - Points 5-1. GROUP B FINAL STANDINGS: 1st. BLAKE PL 4, W 4, L 0, NR 0, G 28-7, PTS 20. 2nd. COLT PL 4, W 3, L 1, NR 0, GAMES 24-14, PTS 16. 3rd. BENJO PL 4, W 2, L 2, NR 0, GAMES 17-18, PTS 13. 4th. TIFF PL 4, W 1, L 3, NR 0, GAMES 15-24, PTS 10. 5th. MICHELE PL 4, W 0, L 4, NR 0, GAMES 7-28, PTS 6.

QUALIFYING GROUP C RESULTS: KERRY 7 v JOJO 1 - Points 5-1. MARIE 7 v JOJO 0 D - Points 5-0. JOE 7 v JOJO 0 D. POINTS 5-0. STERLO 7 v KERRY 3 - Points 5-2. STERLO 7 v JOJO 0 D - Points 5-0. KERRY 7 v MARIE 2 - Points 5-1. JOE 7 v KERRY 0 - POINTS 5-1. JOE 7 v STERLO 5 - POINTS 5-3. JOE 7 v MARIE 0 D - POINTS 5-0. STERLO 7 v MARIE 0 D - Points 5-0. *Jojo defaulted for being boxed in SS. GROUP C FINAL STANDINGS: 1st. JOE** PL 4, W 4, L 0, NR 0, GAMES 28‚-5, PTS 20. 2nd. STERLO PL 4, W 3, L 1, NR 0, GAMES 26‚-10, PTS 18. 3rd. KERRY PL 4, W 2, L 2, NR 0, GAMES 17‚-17, PTS 13. 4th. MARIE PL 2, W 1, L 1, NR 0, GAMES 9‚-7, PTS 6. 5th. JOJO PL 4, W 0, L 4, NR 0, GAMES 1‚-28, PTS 1. ** Joe disqualified after playing in the Final for cheating.

QUALIFYING GROUP D RESULTS: RAZA 7 v LISA 3 - Points 5-2. JASON 7 v DJ LEGEND 1 - Points 5-1. JASON 7 v LISA 1 - Points 5-1. ROXEY 8 v DJ LEGEND 6 - Points 5-3. RAZA 7 v JASON 0 - Points 5-1. LISA 7 v DJ LEGEND 1 - Points 5-1. LISA 7 v ROXEY 1 - Points 5-1. JASON 7 v ROXEY 5 - Points 5-3. RAZA 7 v DJ LEGEND 1 - Points 5-1. RAZA 7 v ROXEY 0 D - Points 5-0. GROUP D FINAL STANDINGS: 1st. RAZA PL 4, W 4, L 0, NR 0, GAMES 28-4, PTS 20. 2nd. JASON PL 4, W 3 L 1, NR 0, GAMES 21-14, PTS 16. 3rd. LISA PL 4, W 2, L 2, NR 0, GAMES 18-16, PTS 13. 4th. ROXEY PL 4, W 1, L 3, NR 0, GAMES 14-27, PTS 9. 5th. LEGEND PL 4, W 0, L 4, NR 0, GAMES 9-29, PTS 6.

SEASON 26: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

QUALIFYING GROUP A RESULTS: THOMAS 7 v RAZA 3 - Points 5-2. THOMAS 7 v MYRA 1 - Points 5-1. RAZA 7 v JASON 1 - Points 5-1. RAZA 7 v MYRA 0 - Points 5-1. THOMAS v JASON - NR. JASON v MYRA - NR. GROUP A FINAL STANDINGS: 1st. RAZA PL 3, W 2, L 1, NR 0, GAMES 17-8, PTS 12. 2nd. THOMAS PL 3, W 2, L 0, NR1, GAMES 14-4, PTS 10. 3rd. MYRA PL 3, W 0, L 2, NR 1, GAMES 1-14, PTS 2. 4th. JASON PL 3, W 0, L 1, NR 2, GAMES 1-7, PTS 1.

QUALIFYING GROUP B RESULTS: ANNETTE 7 v SHELLE 1 - Points 5-1. ANNETTE 7 v BENJO 3 - Points 5-2. BENJO 7 v SHELLE 4 - Points 5-2. LISA 7 v ANNETTE 2 - Points 5-1. LISA 7 v BENJO 2 - Points 5-1. LISA 7 v SHELLE 2 - Points 5-1. STERLO 9 v LISA 7 - Points 5-2. STERLO 7 v ANNETTE 0 - Points 5-1. STERLO 7 v BENJO 5 - Points 5-2. STERLO 7 v SHELLE 0 - Points 5-1. GROUP B FINAL STANDINGS: 1st. STERLO PL 4, W 4, L 0, GAMES 30-12, PTS 20. 2nd. LISA PL 4, W 3, L 1, GAMES 28-15, PTS 17. 3rd. ANNETTE PL 4, W 2, L 2, GAMES 16-19, PTS 12. 4th. BENJO PL 4, W 1, L 3, GAMES 17-25, PTS 10. 5th. SHELLE PL 4, W 0, L 4, GAMES 7-28, PTS 5.

QUALIFYING GROUP C RESULTS: CARL 9 v KERRY 7 - Points 5-2. NIGEL 7 v CARL 4 - Points 5-2. NIGEL 7 v KERRY 2 - Points 5-1. NIGEL 7 v SCOTT 4 - Points 5-2. SCOTT 7 v KERRY 3 - Points 5-2. CARL 7 v SCOTT 0 D - Points 5-0. GROUP C FINAL STANDINGS: 1st. NIGEL PL 3, W 3, L 0, NR 0, GAMES 21-10, PTS 15. 2nd. CARL PL 3, W 2, L 1, NR 0, GAMES 20-14, PTS 12. 3rd. SCOTT PL 3, W 1, L 2, NR 0, GAMES 11-10, PTS 7. 4th. KERRY PL 3, W 0, L 3, NR 0, GAMES 12-23, PTS 5.

QUALIFYING GROUP D RESULTS: BLAKE 7 v AFRIM 5 - Points 5-2. BLAKE 7 v PAUL 3 - Points 5-1. LOZ 7 v AFRIM 2 - Points 5-1. LOZ 7 v BLAKE 2 - Points 5-1. LOZ 7 v PAUL 1 - Points 5-1. LOZ 7 v JAKE 0 - Points 5-1. AFRIM 7 v PAUL 0 D - Points 5-0. JAKE 7 v PAUL 0 D - Points 5-0. AFRIM v JAKE - NR. BLAKE v JAKE - NR. GROUP D FINAL STANDINGS: 1st. LOZ PL 4, W 4, L 0, GAMES 28-5, PTS 20. 2nd. BLAKE PL 4, W 2, L 1, NR 1, GAMES 9-12, PTS 11. 3rd. AFRIM 4, W 1, L 2, NR 1, GAMES 7-14, PTS 8. 4th. JAKE PL 4, W 1, L 1, NR 2, GAMES 7-7, PTS 6. 5th. PAUL PL 4, W 0, L 3, NR 1, GAMES 1-7, PTS 2.

SEE THE 'HISTORY' PAGE FOR THE SEASON 26 PLAY-OFFS

SEASON 25: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

PRELIMINARY ROUND: MARIE v MARYJO – Marie won 7–2. winner to Group A. TOM v TINA – Tom won 7–2 - winner to Group B. PAT v SHELLE – Shelle won 7–0 D - winner to Group C 

QUALIFYING GROUP A RESULTS: MARIE played one set and conceded the rest. FAHD v MIKE – Fahd won 7–3. Points 5–2. DEAN v MARIE – Dean won 7–0 D. Points 5–0. ANNETTE v MARIE – Annette won 7–0. Points 5–0. FAHD v DEAN – Fahd won 8–6. Points 5–2DEAN v MIKE – Dean won 7–5. Points 5–2FAHD v ANNETTE – Fahd won 10–8. Points 5–2FAHD v MARIE – Fahd won 7–0 D. Points 5–0. MIKE v ANNETTE – Mike won 7–3. Points 5–2. DEAN v ANNETTE – Dean won 7–4. Points 5–2. MIKE v MARIE – Mike won 7–0 D. Points 5–0. GROUP A FINAL STANDINGS: 1st: FAHD PL 4, W 4, L0 (32–17) POINTS: 20; 2nd: DEAN PL 4, W3, L1 (27–17) POINTS: 17; 3rd: MIKE  PL4, W2, L2 (22–17)  POINTS: 14; 4th: ANNETTE  PL4, W1, L3 (22–24) POINTS: 11; 5th: MARIE PL4, W0, L4 (0–28) POINTS: 0.  

QUALIFYING GROUP B RESULTS: ROCKY v SCOTT – Rocky won 7–0. Points 5–1. JENNY v TOM – Jenny won 7–0. Points 5–1. ROCKY v JENNY – Rocky won 7–1. Points 5–1. SCOTT v JENNY – Scott won 7–4. Points 5–2. ROCKY v TOM – Rocky won 7–1. Points 5–1. SCOTT v TOM – NR. Points 1–1. GROUP B FINAL STANDINGS: 1st: ROCKY  PL3, W3, L0 (21–2) POINTS: 15; 2nd: JENNY PL3, W1, L2 (12–14) POINTS: 83rd: SCOTT PL3, W1, L1, NR1 (7–11) POINTS: 7; 4th: TOM PL3, W0, L2, NR1 (1–14) POINTS: 3. 

QUALIFYING GROUP C RESULTS: STERLO v PITA – Sterlo won 7–5. Points 5–1*. SHELLE v CASE** – Shelle won 7–0 D. Points 5–0. OMKAR v SHELLE – Omkar won 7–2. Points 5–1. CASE v STERLO – Case won 7–5. Points 5–2. CASE v PITA – Case won 7–3. Points 5–1. OMKAR v STERLO – Omkar won 7–2. Points 5–1. SHELLE v STERLO† – Shelle won 7–0 D. Points 5–0. OMKAR v PITA – Omkar won 7–3. Points 5–1*. OMKAR v CASE** – Omkar won 7–0 D. Points 5–0. PITA v SHELLE – No Result. Points 1–1. **Matches defaulted as per Rule 10A (iv). Offence as per Rule 9C. Rule 10A (vi) applies due to 60 days box. †Matches defaulted as per Rule 10 A (iv). Offence as per Rule 9C. GROUP C FINAL STANDINGS: 1st: OMKAR PL4, W4, L0 (28–7) POINTS: 20; 2nd: SHELLE PL4, W2, L1, NR1 (14–0) POINTS: 12; 3rd: CASE PL4, W2, L2 (14–22) POINTS: 10; 4th: STERLO PL4, W1, L3 (14–25) POINTS: 8; 5th: PITA PL4, W0, L3, NR1 (11–21) POINTS: 4.

QUALIFYING GROUP D RESULTS: COLT v BRYAN – Colt won 8–6. Points 5–2. WARREN v AFRIM – Warren won 7–0 D. Points 5–0NIGEL v WARREN – Nigel won 7–5. Points 5–2. BRYAN v AFRIM – Bryan won 7–0 D. Points 5–0. COLT v AFRIM – Colt won 7–3. Points 5–2. BRYAN v NIGEL – Bryan won 7–3. Points 5–2. BRYAN v WARREN – Bryan won 7–2. Points 5–1. COLT v NIGEL – Colt won 7–4. Points 5–2. NIGEL v AFRIM – Nigel won 7–2. Points 5–1. COLT v WARREN – Colt won 7–3. Points 5–2. GROUP D FINAL STANDINGS: 1st: COLT PL4, W4, L0 (29–16) POINTS: 20; 2nd: BRYAN PL4, W3, L1 (27–13) POINTS: 17; 3rd: NIGEL PL4, W2, L2 (21–21) POINTS: 14; 4th: WARREN PL 4, W1, L3 (17–21) POINTS: 11; 5th: AFRIM PL4, W0, L4 (5–28) POINTS: 3.

SEE THE 'HISTORY' PAGE FOR THE SEASON 25 PLAY-OFFS

SEASON 24: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

PRELIMINARY ROUND: CHEVY 7 v JAKE 5 - winner Group B (1) – R; ROCKY 7 v WARREN 5 - winner Group B (2) – R; BRYAN 7 v JENNY 0 - winner Group A (1) – R; SHELLE 7 v SCOTT 0 D - winner Group A (2) – R; FAIZAN 7 v KARL 0 D - winner Group A (3) – R; JOE 7 v NIGEL 5 - winner Group B (3) – R; STERLO 7 v JASON 1 - winner Group B (4) – R; FAHD 7 v AFRIM 1 - winner Group A (4) – R; RAZA 7 v ANNETTE 0 - winner Group B (5); ROBERT 7 v HEATHER 2 - winner Group A (5) – R. Disciplinary matter: For a breach of Rule 9(C) covering abuse and disrespectful behaviour, the penalty under Rule 10(A)iii (3-game forfeit in next match) imposed on STERLO (ID: sterlo) has been suspended due to his apology and circumstances (drunk on 'half a bottle of rum'!) This minimum penalty will be imposed for any repeated improper behaviour. Faizan and Shelle won their ties by default; issues forms were submitted.

QUALIFYING GROUP A RESULTS: BRYAN 7 v SHELLE 2 – Points 5–1; FAIZAN 7 v SHELLE 1 – Points 5–1; FAIZAN 7 v BRYAN 2 – Points 5–1; FAHD 7 v SHELLE 2 – Points 5–1; FAIZAN 7 v ROBERT 3 – Points 5–2; BRYAN 7 v FAHD 4 – Points 5–2; ROBERT 7 v SHELLE 2 – Points 5–1; FAIZAN 7 v FAHD 4 – Points 5–2; BRYAN 7 v ROBERT 1 – Points 5–1; FAHD 7 v ROBERT 0 – Points 5–1. 

GROUP A FINAL STANDINGS: 1st: FAIZAN PL4, W4, L0 (28–10) POINTS: 20; 2nd: BRYAN PL4, W3, L1 (23–14) POINTS: 16; 3rd: FAHD PL4, W2, L2(22–16) POINTS: 14; 4th: ROBERT PL4, W1, L3 (11–23) POINTS: 9; 5th: SHELLE PL4, W0, L4 (7–28) POINTS: 4

QUALIFYING GROUP B RESULTS: ROCKY 7 v CHEVY 1 – Points 5–1; ROCKY 7 v JOE 0 D – Points 5–0; CHEVY 7 v JOE 0 D – Points 5–0; ROCKY 7 v STERLO 2 – Points 5–0; RAZA 7 v JOE 2 – Points 5–1; CHEVY 7 v STERLO 0 D* – Points 5–0; ROCKY 7 v RAZA 0 – Points 5–0; STERLO 7 v JOE 2 – Points 5–1; RAZA 7 v CHEVY 3 – Points 5–2; RAZA 7 v STERLO 3 – Points 5–2. *Disciplinary matter: For a breach of Rule 9(C) covering abuse and disrespectful behaviour, STERLO has forfeited the match v Chevy in accordance with Rule 10(A)iv. Match forfeit in group stage. 

GROUP B FINAL STANDINGS: 1st: ROCKY PL4, W4, L0 (28–3) POINTS: 20; 2nd: RAZA PL4, W3, L1 (21–15) POINTS: 15; 3rd: CHEVY PL4, W2, L2 (18–14) POINTS: 13; 4th: STERLO PL4, W1, L3 (12–23)   POINTS: 7; 5th: JOE PL4, W0, L4 (2–7) POINTS: 2 

SEE THE 'HISTORY' PAGE FOR THE SEASON 24 PLAY-OFFS

SEASON 23: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

QUALIFYING GROUP A RESULTS: FAIZAN v ANNETTE – Faizan won 9–7 (Points 5-2); SCOTT v ANNETTE – Scott won 7–4 (Points 5-2); FAIZAN v AFRIM – Faizan won 7–5 (Points 5-2); AFRIM v ANNETTE – Afrim won 7–5 (Points 5-2); SCOTT v AFRIM – Scott won 8–6 (Points 5-2); FAIZAN v SCOTT – Faizan won 7–1 (Points 5-1). GROUP A FINAL STANDINGS: 1st: FAIZAN  PL3, W3, L0 (23–13) POINTS: 15; 2nd: SCOTT PL3, W2, L1 (16–17) POINTS: 11; 3rd: AFRIM  PL3, W1, L2 (18–20) POINTS: 9; 4th: ANNETTE PL3, W0, L3 (16–23) POINTS: 6; BRENT has been withdrawn in accordance with Rule 3E.

QUALIFYING GROUP B RESULTS: BRYAN v STERLO – Bryan won 7–0 (Points 5-1); STERLO v ROBERT – Sterlo won 7–1 (Points 5-1); BRYAN v ROBERT – Bryan won 7–2 (Points 5-1); STERLO v JOE – Sterlo won 7–1 (Points 5–1); ROBERT v MELISSA – Robert won 7–3 (Points 5-2) ; BRYAN v JOE – Bryan won 7–4 (Points 5-2); STERLO v MELISSA – Sterlo won 7–0 (Points 5-1); ROBERT v JOE – Unplayed: No result; BRYAN v MELISSA – Bryan won 7–0 D (Points 5-0); JOE v MELISSA – Joe won 7–0 D (pts 5-0). GROUP B FINAL STANDINGS: 1st: BRYAN  P4, W4, L0 (28–6) POINTS: 20; 2nd: STERLO PL4, W3, L1 (21–9) POINTS: 16; 3rd: JOE  PL4, W1, L2, NR1 (12–14) POINTS: 8; 4th: ROBERT   PL4, W1, L2, NR1 (10–17) POINTS: 7; 5th: MELISSA PL4, W0, L4 (3–28) POINTS: 3

QUALIFYING GROUP C RESULTS: ROCKY v WARREN – Rocky won 7–1 (Points 5-1); ROCKY v JOSH – Rocky won 7–3 (Points 5–2); JOSH v WARREN – Josh won 7–5 (Points 5-2); ROCKY v NICK – Rocky won 7–1 (Points 5–1); JOSH v CHEVY – Josh won 7–5 (Points 5–2); ROCKY v CHEVY – Rocky won 7–0 (Points 5-1); CHEVY v WARREN – Chevy won 7–4 (Points 5-2); CHEVY v NICK – Chevy won 7–0 D (Points 5-0); NICK v WARREN – Unplayed: No result; JOSH v NICK – Unplayed: No result. GROUP C FINAL STANDINGS: 1st: ROCKY PL4, W4, L0 (28–5) POINTS: 20; 2nd: CHEVY PL4, W2, L2 (19–18) POINTS: 13; 3rd: JOSH PL4, W2, L1, NR1 (17–17) POINTS: 12; 4th: WARREN PL4, W0, L3, NR1 (10–21) POINTS: 5; 5th: NICK PL4, W0, L2, NR2 (1–7) POINTS: 1 

QUALIFYING GROUP D RESULTS: FAHD v ANGELA – Fahd won 7–0 D (Points 5-0); NIGEL v SHELLE – Nigel won 7–3 (Points 5-2); FAHD v RAZA – Fahd won 7–3 (Points 5-2); RAZA v ANGELA – Raza won 7–1 (Points 5-1); FAHD v SHELLE – Fahd won 7–0 (Points 5-1); NIGEL v RAZA – Nigel won 7–0 D (Points 5-0); SHELLE v ANGELA – Shelle won 7–0 D (Points 5-0); FAHD v NIGEL – Fahd won 7–2 (Points 5-1); RAZA v SHELLE – Raza won 7–1 (Points 5-1); NIGEL v ANGELA – Nigel won 7–0 D (Points 5-0). ANGELA lost one match and then decided to withdraw. Her losses are unreported. RAZA decided to withdraw with one set to play having been in breach of Rule 1A. Shelle has been promoted to third place instead.. GROUP D FINAL STANDINGS: 1st: FAHD PL4, W4, L0 (28–5) POINTS: 20; 2nd: NIGEL PL4, W3, L1 (23–10) POINTS: 16; 3rd: SHELLE PL4, W1, L3 (11–21) POINTS: 9; 4th: RAZA  PL4, W2, L2 (17–16) POINTS: 12 ; 5th: ANGELA PL4, W0, L4 (1–28) POINTS: 1 

SEE THE 'HISTORY' PAGE FOR THE SEASON 23 PLAY-OFFS

SEASON 22: QUALIFYING RESULTS AND STANDINGS

QUALIFYING GROUP A RESULTS: ANGELA 7, v MELISSA 3 (Points 5-3); WARREN 6, v SHELLE 4 (Points 5-3); ANGELA 7, v SHELLE 3 (Points 5-3); WARREN 10, MELISSA 0 (Points 5-2); WARREN 7, v ANGELA 3 (Points 5-3); SHELLE 6, MELISSA 4 (Points 5-3). GROUP A FINAL STANDINGS: 1st: WARREN PL3, W3, L0 (23–7) POINTS: 15 - QUALIFIED; 2nd: ANGELA PL3, W2, L1 (17–13) POINTS: 13 - QUALIFIED; 3rd: SHELLE PL3, W1, L2 (13–17) POINTS: 11 - QUALIFIED; 4th: MELISSA PL3, W0, L3  (7–23) POINTS: 8

QUALIFYING GROUP B RESULTS: ROCKY 6, v PITA 4 (Points 5-3) Reported; PITA 8, v AFRIM 2 (Points 5-2); ROCKY 9, v AFRIM 1 (Points 5-2); Kevin withdrawn in accordance with Rule 3E. GROUP B FINAL STANDINGS: 1st: ROCKY PL2, W2, L0 (15–5) POINTS: 10 - QUALIFIED; 2nd: PITA PL2, W1, L1 (12–8) POINTS: 8 - QUALIFIED; 3rd: AFRIM PL2, W0, L2  (3–17) POINTS: 4 - QUALIFIED. 

QUALIFYING GROUP C RESULTS: ANNETTE 10, v BRANDON 0 (Points 5-2); ANNETTE 8, v CAMERON 2 (Points 5-2); NIGEL 7, BRANDON 3 (Points 5-3); NIGEL 6, v ANNETTE 4 (Points 5-3); BRANDON v CAMERON – D (Points 5-0); NIGEL v CAMERON – D (Points 5-0). GROUP C FINAL STANDINGS: 1st: NIGEL PL3, W3, L0 (13–7)   POINTS: 15 - QUALIFIED; 2nd: ANNETTE PL3, W2, L1 (22–8)   POINTS: 13 - QUALIFIED; 3rd: BRANDON PL3, W1, L2 (3–17)   POINTS: 10 - QUALIFIED; 4th: CAMERON PL3, W0, L3 (2–8)   POINTS: 2

QUALIFYING GROUP D RESULTS: BRENT 6, v NICK 4 (Points 5-3) Reported; BRYAN 8, v BRENT 2 (Points 5-2); FAIZAN 6, v NICK 4 (Points 5-3); BRYAN 9, v NICK 1 (Points 5-2); FAIZAN 7, v BRYAN 3 (Points 5-3); FAIZAN 8, v BRENT 2 (Points 5-2). GROUP D FINAL STANDINGS: 1st: FAIZAN PL3, W3, L0 (21–9)   POINTS: 15 - QUALIFIED; 2nd: BRYAN PL3, W2, L1 (20–10)   POINTS: 13 - QUALIFIED; 3rd: BRENT PL3, WL, L2 (10–20)   POINTS: 9 - QUALIFIED; 4th: NICK PL3, W0, L3 (9–21)   POINTS: 8 - QUALIFIED 4TH BEST

QUALIFYING GROUP E RESULTS: FAHD 8, v JUSTIN 2 (Points 5-2); STERLO 8, v ROBERT 2 (Points 5-2); FAHD 9, v ROBERT 1 (Points 5-2); STERLO 6, v FAHD 4 (Points 5-3); STERLO v JUSTIN – D (Points 5-0); ROBERT v JUSTIN – D (Points 5-0). GROUP E FINAL STANDINGS: 1st: STERLO PL3, W3, L0 (14–6)   POINTS: 15 - QUALIFIED; 2nd: FAHD PL3, W2, L1 (21–9)   POINTS: 13 - QUALIFIED; 3rd: ROBERT PL3, W1, L2 (3–17)   POINTS: 9 - QUALIFIED; 4th: JUSTIN PL3, W0, L3 (2–8)   POINTS: 2

SEE THE 'HISTORY' PAGE FOR THE SEASON 22 PLAY-OFFS

free templates

Make a free website with Yola